Warning (2): get_browser(): browscap ini directive not set [APP/Config/bootstrap.php, line 520]
Zakupy na raty czy kredyt gotówkowy? - pośrednictwo kredytowe jedenwniosek.pl

12345-20-02
Opłata zgodna z taryfą operatora
dla połączeń stacjonarnych

Strona główna » Porady » Zakupy na raty czy kredyt gotówkowy?

 

Wiele sklepów, zwłaszcza oferujących sprzęt RTV i AGD, proponuje możliwość rozłożenia płatności za zakupy na raty. Klienci skwapliwie korzystają z podobnego rozwiązania, ponieważ często należność za nowy telewizor czy lodówkę jest liczona w tysiącach złotych, co dla zwyczajnego Kowalskiego jest ogromnym wydatkiem. Alternatywą dla zakupów ratalnych są kredyty gotówkowe udzielane przez banki na dowolny cel. Które z tych dwóch rozwiązań jest bardziej korzystne?
   
Obie opcje mają swoje wady i zalety, które należy dokładnie porównać podejmując ostateczną decyzję. W przypadku zakupu na raty wszystkie niezbędne formalności załatwiane są w sklepie, co jest bardzo wygodne. Kredyt gotówkowy natomiast wymaga udania się do oddziału banku lub wypełnienia wniosku przez Internet. Trzeba jednak pamiętać, że w sklepach oferowane są najczęściej kredyty konkretnej instytucji, podczas kiedy decydując się na kredyt gotówkowy w banku można wybierać z szerokiego wachlarza produktów. To umożliwia dopasowanie kredytu do własnych wymagań i zdecydowanie się na najbardziej konkurencyjną propozycję. Dodatkowo, zakupy są kredytowane najczęściej krótszy czas (około 3 lat) niż kredyty gotówkowe, co ma wpływ na miesięczną ratę wierzytelności. Nie bez znaczenia jest też kredytowana kwita. Z reguły, w przypadku kredytów ratalnych oscyluje ona w maksymalnych granicach 50 000 złotych, podczas kiedy kredyty gotówkowe mogą opiewać na wyższe sumy.

Czy w takim razie kredyty gotówkowe oferowane przez banki są korzystniejsze niż zakupy ratalne? Nie zawsze, wiele bowiem zależy od propozycji konkretnej placówki. W prawdzie sklepy rozkładające płatność za zakupy na raty przeważnie wymagają wyłącznie dowodu osobistego, niekiedy także zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, jednak banki dzisiaj również stają się pod tym względem coraz bardziej przyjazne dla klienta i zdolność kredytowa jest często obliczana wyłącznie na bazie wpływów na konto osobiste, nie wymagane są dodatkowe dokumenty. Kuszącym rozwiązaniem są tzw. raty 0%. Przed zdecydowaniem się na tę opcję trzeba jednak sprawdzić, czy nie są ukryte jakiegokolwiek inne koszty, na przykład wysoka cena ubezpieczenia. Generalnie więc, wybór pomiędzy zakupami ratalnymi a kredytami gotówkowymi jest uzależniony od określonej sytuacji.

Znajdź kredyt

bez wychodzenia z domu!

  • jeden wniosek - wiele banków i instytucji
  • indywidualna decyzja kredytowa
  • wsparcie doradcy finansowego
Rata już od: 210,63 zł Trwa ładowanie...