Warning (2): get_browser(): browscap ini directive not set [APP/Config/bootstrap.php, line 520]
Jak wykreślić dane z BIK? - pośrednictwo kredytowe jedenwniosek.pl

12345-20-02
Opłata zgodna z taryfą operatora
dla połączeń stacjonarnych

Strona główna » Porady » Jak wykreślić dane z BIK?

 

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to powstała w 1997 roku instytucja, której przeznaczeniem jest przede wszystkim zbieranie oraz przechowywanie danych, które odnoszą się do historii kredytowych. W BIK znaleźć można informacje pochodzące zarówno z banków, jak i ze Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych. Dzięki tej instytucji, kredytodawcy mogą prześwietlić potencjalnego klienta i ocenić jego zdolność do spłaty zobowiązań. W BIK gromadzone są dane o charakterze pozytywnym, jak również negatywnym, czyli informacje o tych kredytach, które nie były spłacane w terminie, opcjonalnie, ich spłacanie zostało przez kredytobiorcę opóźnione. Czy w takim razie istnieje możliwość zadbania o swoją historię w BIK.

Dane z BIK mogą zostać wykreślone, jeśli są nieprawdziwe, dlatego przed zdecydowaniem się na zaciągnięcie kredytu, warto dokładnie przeanalizować swoją historię kredytową opisaną w tej instytucji.  Ponadto, należy pamiętać, że po terminie 5 lat, od momentu, w którym zobowiązanie danego klienta wygasło, można zdecydować się na wystąpienie o usunięcie zapisanych w BIK informacji. Koniecznością jest jednak brak zgody kredytobiorcy na przetwarzanie jego danych. Usunięcie informacji możliwe jest także w sytuacji, kiedy po zakończeniu spłaty kredytu, klient decyduje się na wycofanie swojej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Opcjonalnie, można się zdecydować na podobny krok, w momencie w którym kończy się termin wcześniejszej zgody. Informacje zamieszczone w BIK mogą zostać usunięte na wniosek instytucji, która je przekazała, czyli banku bądź SKOK-ów. Oznacza to, ze kredytobiorca pierwsze kroki powinien skierować do kredytodawcy i tam złożyć odpowiedni wniosek, uzasadniając prośbę o wykreślenie danych.

Podsumowując, jeśli ma się zamiar starać o kredyt, warto przestudiować informacje, jakie na nasz temat zgromadził BIK. Jeśli są nieprawdziwe lub nie usunięte zostały dane dotyczące zobowiązań, które już wygasły, należy bezzwłocznie udać się do banku lub SKOKU, w którym kredyt był zaciągany. UWAGA – nie należy wysyłać wielu zapytań odnoszących się do konkretnego kredytu. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, że wówczas analityk może uznać, iż klient dostał odmowę udzielenia kredytu w kilku bankach.

Znajdź kredyt

bez wychodzenia z domu!

  • jeden wniosek - wiele banków i instytucji
  • indywidualna decyzja kredytowa
  • wsparcie doradcy finansowego
Rata już od: 210,63 zł Trwa ładowanie...